Työpajassa kuullaan näkemyksiä hyvästä elämästä globaalin etelän alkuperäiskansoilta, etenkin Myanmarista ja Kolumbiasta. Vieraana ja yhtenä työpajan vetäjänä on Paul Sein Twa, Goldman-ympäristöpalkittu, Myanmarin karenien KESAN-järjestön johtaja. Kolumbian kansojen näkemyksiä esittelee väitöskirjatutkija Sini Korja.
Muutamalla toiminnallisella pisteellä keskustellaan esimerkkien pohjalta seuraavista aiheista:
• Mitkä merkityksenannon ja arvon muodot ovat hyvässä elämässä keskeisempiä kuin taloudellinen hyöty?
• Miten alkuperäiskansat ymmärtävät yhteyden luontoon. Mitä vapaus heille merkitsee?
• Miten kollektiivista hyvinvointia ja kunnioitusta luontoa kohtaan voidaan edistää omassa elämässä ja suomalaisessa yhteiskunnassa?
• Miten lisätä suomalaisten dialogia ja yhteistyötä globaalin etelän alkuperäiskansojen ja paikallisyhteisöjen kanssa?
Työpaja on suunnattu kaikille alkuperäiskansojen luonto- ja elämänkäsityksistä kiinnostuneille. Osa keskusteluista käydään suomeksi ja osa englanniksi, erillistä tulkkausta pienryhmissä ei järjestetä.
Työpajat järjestetään festivaalin Työpaja-alueella Luckanissa, Yrjönkatu 27. Työpaja-alue sijaitsee katutasossa, sisäänkäynniltä ja keskusaukion jälkeen vasemmalla.
Metsämme, vuoremme, laaksopeltomme ja jokemme ovat turvapaikkojamme, suojelushenkiemme koteja, apteekkejamme, ruokamme lähteitä ja paikkoja, joista löydämme lohtua ja mielenrauhaa. – Paul Sein Twa

