Kuva: Pinja Nikki

Kuvitellaan tulevaisuus yhdessä

Tuottaja: KSL-opintokeskus
su 17.5. 17:30–18:30

Ohjelman tuottaa

KSL-opintokeskus

Osallistu luovaan opintopiiriin, ja tule tapaamaan kestävästä tulevaisuudesta kiinnostuneita ihmisiä, haastamaan aikamme tulevaisuuskuvia sekä vaihtamaan ajatuksia ja vinkkejä. Opintopiirissä keskustellaan ja opitaan yhdessä sekä käsitellään aihetta luovan toiminnan, kuten sarjakuvan, käsitöiden ja runojen keinoin.

Ennen opintopiiriä voit katsoa Onko tulevaisuudella toivoa, Ele Alenius? -dokumentin. Elokuva on vapaasti katsottavissa KSL-opintokeskuksen verkkosivuilla 1.–17.5.2026. Millaisia ajatuksia tulevaisuudesta dokumentti herättää? Opintopiiriin osallistuminen ei edellytä dokumentin katsomista.

Työpajaan voi osallistua suomeksi ja englanniksi.

Työpajat järjestetään festivaalin Työpaja-alueella Luckanissa, Yrjönkatu 27. Työpaja-alue sijaitsee katutasossa, sisäänkäynnin ja Luckanin keskusaukion jälkeen vasemmalla. Työpajaan mahtuu rajallinen määrä osallistujia.