Maailma kylässä on esteetön ja kaikille avoin kaupunkifestivaali. Pyrimme myös viestimään mahdollisimman selkeästi ja kehittämään festivaalin saavutettavuutta joka vuosi.
Esteetön festivaalialue
Festivaali muuttaa keväällä 2026 uudelle alueelle, Helsingin keskustaan. Uuden alueen myötä pyrimme edelleen parantamaan festivaalin esteettömyyttä ja saavutettavuutta. Uuden alueen hahmottuessa ja aluesuunnitelmien varmistuessa lisäämme tänne ajantasaista tietoa esteettömyydestä ja saavutettavuudesta.
Ulkoalueet Lasipalatsikortteli ja Narinkkatori ovat asfalttia tai tasaista kivetystä, mikä mahdollistaa pyörätuolilla liikkumisen entistä paremmin myös sateen sattuessa.
Invataksilla alueelle kannattaa saapua Lasipalatsin taksiasemalle, osoite Salomonkatu 2, 00100 Helsinki. Lasipalatsikorttelin läheisyydessä on useita parkkihalleja (esim. EuroPark P-Kamppi, Europark P-Eliel).
Uudella festivaalialueella on esteettömiä WC-tiloja, joissa on myös lasten hoitopöytä. Opaskoirat ovat tervetulleita alueelle, mutta meteli ja ihmismassat eivät välttämättä ole eläimille hyväksi
Sisätilat
Festivaalin sisätilat ovat saavutettavia pyörätuolilla.
Bio Rex: Puhelava, Mahdollisuuksien tori, Lämpiö, Terassi
Bio Rexin auditoriossa sijaitsevalla Puhelavalla on käytössä induktiosilmukka, joka siirtää mikrofonin äänen sähkömagneettisen kentän avulla taustahälyn ohi kuulokojeeseen tai implanttiprosessoriin. Puhelavan esteettömät paikat sijaitsevat Bio Rexin katsomossa rivillä 9.
Lähes kaikki festivaalin Puhelavan ohjelma striimataan festivaalin verkkosivuille suorana lähetyksenä tapahtuman aikana. Osa ohjelmista julkaistaan festivaalin päätyttyä tekstitettynä festivaalin YouTube-kanavalla. Joissakin ohjelmista on myös viittomakielen tulkkaus.
Bio Rexin pääsisäänkäynti on sama kuin Amos Rexin pääsisäänkäynti. Sisäänkäynti sijaitsee Mannerheimintien puolella. Ovet eivät avaudu automaattisesti ja ne ovat raskaat avata. Ovella on myös pieni, 2,5 cm korkea kynnys.
Esteetön sisäänkäynti Bio Rexiin löytyy Lasipalatsinaukion puolelta. Esteettömän sisäänkäynnin kaksoisovet aukeavat automaattisesti painamalla avausnappia.
Lasipalatsin toisessa kerroksessa sijaitsevaan Bio Rexiin johtaa loivat ja leveät mutta pitkät portaat. Käynti portaisiin on Amos Rexin pääsisäänkäynnin lippuaulasta, joka toimii myös festivaalin infopisteenä. Portaikossa on kaiteet keskellä ja sivuilla.
Bio Rexin toiseen kerrokseen pääsee esteettömästi hissillä museon aulasta, museokaupan vierestä. Hissin jälkeen vasemmalla on hankalasti aukeavat pariovet. Ovella on myös pieni, 2 cm korkea kynnys. Oviaukon leveys on noin 77 cm, kun yksi ovista on auki. Kun kaksi ovea on avattuna, leveys on noin 158 cm.
Bio Rexin aulassa on useita pehmeitä penkkejä sekä pystypöytiä. Osassa penkeistä on selkänojat.
Bio Rexin parvelle ja salin katsomon aitioihin johtaa ainoastaan kierreportaat. Näissä tiloissa ei ole festivaalin ohjelmaa.
Bio Rexin lämpiöiden WC:t eivät ole esteettömiä. Kerroksen esteetön WC on Lasipalatsin ravintolan puolella. Kulku elokuvateatterista tai lämpiöistä ei ole esteetön ja matkalla on ovia, jotka eivät aukea automaattisesti. Esteettömälle WC:lle ei ole välttämättä aina vapaata kulkua. Kun museo on auki, ovat näyttelysalikerroksen (-1) esteettömät WC:t myös Bio Rexin asiakkaiden käytössä.
Bio Rexin terassin ovella on 6,5 cm korkea kynnys. Terassin ovi ei ole automaattinen. Terassilla on myös kapea, kiinteä ramppi, joka ei kuitenkaan takaa esteettömyyttä täysin. Rampille johtaa terassin ovelta lähtevä terassikäytävä, joka on leveydeltään 96 cm. Ramppi on leveydeltään 89 cm ja pituudeltaan 220 cm.
Henry Mooren Moon Head -veistos on esillä Bio Rexissä. Seisoessa teos on katseen korkeudella ja istuessa hieman ylempänä. Kulku veistokselle käy Bio Rexin portaita pitkin tai esteettömien hissien kautta, joiden tarkemmat esteettömyystiedot on lueteltu edellä.
Bio Rexin salissa on nouseva, porrastettu katsomo. Katsomon sivuilla on loivat, leveä- ja matala-askelmaiset portaat. Portaissa on kaide. Katsomon tuolit ovat pehmustettuja. Niissä on käsinojat. Istuinosa on alas taitettava ns. elokuvasalin penkki.
Bio Rexin auditorion lavalle on kulku Lasipalatsin aukion/Mauno Koiviston aukion puoleisista ovista. Ovet eivät ole automaattiset ja niissä on pienet 3,5 cm ja 3 cm korkeat kynnykset. Lavalle johtaa muutama porras, joiden päälle on mahdollista rakentaa ramppi. Rampin rakentamisesta on sovittava erikseen.
Saliin johtavalla ensimmäisellä ovella on pieni 3 cm korkea kynnys, mutta muuten kulku saliin on esteetön.
Luckanin ja muiden sisätilojen saavutettavuustiedot päivitetään mahdollisimman pian.
Festivaalin viestintä
Näkövammat ja muut näön rajoitteet on pyritty huomioimaan festivaalin viestinnässä mahdollisimman hyvin. Festivaalin verkkosivujen fonttien koko ja kontrasti on asetettu suureksi ja tiedot ovat luettavissa myös lukulaitteella. Verkkosivujemme saavutettavuudesta voi lukea lisää saavutettavuusselosteesta.
Myös festivaalialueen opasteet, kartat ja muut symbolit tehdään kontrastinsa ja fonttinsa puolesta selkeiksi. Viestimme festivaalin verkkosivuilla ja tapahtuma-alueella mahdollisimman selkeällä suomen ja englannin kielellä. Mikäli huomaat puutteellisuutta festivaalin esteettömyydessä tai haluat kysyä muuta lisätietoa, ole yhteydessä tuotanto- tai viestintäpäällikköön. Pyrimme tekemään Maailma kylässä -festivaalista saavutettavan ja mukavan kokemuksen kaikille ja otamme mielellämme vastaan kehitysehdotuksia.
