Kaupunkikuvaa.
Kuva: Pasi Toivonen.

Arkea maailmalla – Kirjeenvaihtajat sillanrakentajina

Su 25.5.2025 14.35-15.00
Lisää kalenteriin

Ohjelman tuottaa

Maailman Kuvalehti

Millaista journalismia syntyy silloin, kun toimittaja elää elämäänsä pitkän aikaa maassa, josta raportoi Suomeen? Miten oma elämäntilanne vaikuttaa siihen, millaisia aiheita ja näkökulmia kirjeenvaihtaja käsittelee? Entä miten arki toisenlaisessa yhteiskunnassa muuttaa omaa ajattelua ja suhdetta Suomeen?

Maailman Kuvalehden karismaattiset kirjeenvaihtajat Merja Määttänen ja Maija Salmi sekä Maailman ääniä -podcastista tuttu Mira Selander kertovat, miten he kokevat oman roolinsa vastakkainasettelujen vähentäjinä ja ymmärryksen lisääjinä. Heidän kanssaan keskustelee Maailman Kuvalehden päätoimittaja Anni Valtonen.

Ohjelma on suomeksi. Ohjelmaa voi seurata festivaalin Puhelavalla Tiivistämössä tai striimin välityksellä festivaalin verkkosivuilla.

Ohjelman jälkeen keskustelijat ovat tavattavissa Puhelavan viereisessä Lämpiössä.

Merja Määttänen

Merja Määttänen toimi Maailman Kuvalehden Kenian Nairobin-kirjeenvaihtajana 2022–2024, kunnes palasi työhönsä Kehitysvammaisten Tukiliiton viestintäjohtajana. Aiemmin hän on työskennellyt yli 20 vuotta sanoma- ja aikakauslehdissä ja muun muassa opettanut journalistiikkaa Tampereen yliopistossa.

Nairobi on äkkijyrkkä kaupunki. Rikkaiden ja köyhien välinen kuilu tuottaa turvattomuutta ja vääjäämätöntä kuplautumista, jossa ihmiset ajautuvat elämään rinnakkaistodellisuuksissa. Journalismi on (ehkä tanssin jälkeen) paras tuntemani vastavoima: se antaa luvan ja velvoittaa rikkomaan kuplia.

Maija Salmi

Maija Salmi on siirtolaisuuteen ja ihmisoikeuskysymyksiin erikoistunut toimittaja, joka asuu ja työskentelee sekä Espanjassa että Latinalaisessa Amerikassa. Hän on kirjoittanut kaksi tietokirjaa: Paholaisen juna – matkalla kohti amerikkalaista unelmaa (2015), joka käsittelee Meksikon läpi kulkevia siirtolaisia, sekä Ilopangon vankilan naiset (2017), joka kertoo salvadorilaisista naisvangeista.

Tunnen eläneeni jo monta elämää Espanjassa, bilenuoruuden Malagassa, ja nyt perheenäidin perusarkea Barcelonassa. Perspektiivi on vaihtunut lukuisia kertoja, ja siitä on paljon hyötyä työssäni.

Mira Selander

Mira Selander on pitkän linjan toimittaja ja tuottaja. Radioäänenä hän on tuttu muun muassa Ylen ohjelmista Kysy mitä vaan, Lempihuone ja Kansanradio. Tällä hetkellä Selanderia voi kuulla niin Maailman Kuvalehden podcastissa Maailman ääniä kuin Yleisradion Ulkolinjassa. Selanderin Palermoon sijoittuva esikoisromaani ilmestyy keväällä 2026.

Palermossa kauneus, rumuus ja ristiriidat ovat koko ajan läsnä. Se pakottaa miettimään omaa suhtautumista myös sellaisiin asioihin, joihin ei kotimaassa törmää. Minulle se on tehnyt hyvää paitsi ihmisenä, myös toimittajana.

Anni Valtonen

Maailman Kuvalehden päätoimittaja Anni Valtonen toimii myös tietokirjailijana ja kirjallisuuskriitikkona.